يكشنبه 2 شهريور 1393, 21:12

5 راه حل برای خنک نگه داشتن کامپیوتر

5 راه حل برای خنک نگه داشتن کامپیوتر

کامپیوترها به سیستم خنک کننده نیاز دارند تا بتوانند گرمای تولید شده توسط اجزای سیستم را از بین ببرند. گرمای بیش از حد (overheating) می تواند به سخت افزار کامپیوتر آسیب برساند و یا شرایط پی سی را ناپایدار سازد. درست است که در پی سی های مدرن اگر گرما از حدی بیشتر باشد، سیستم خاموش می‌شود ولی مخصوصا اگر سیستم را خودتان سرهم کرده‌اید یا CPU را اوورکلاک (overclock) کرده‌اید، حتما فکری به حال گرمای تولید شده بکنید.

Heat Sink
هیت سینک یک سیستم خنک کننده‌ی غیرفعال (passive) است (یعنی نیازی به مصرف انرژی ندارند) که با پراکنده کردن گرما، اجزا را خنک نگه می‌دارد و به شکل یک قطعه‌ی فلزی بزرگ است. برای مثال اگر داخل پی سی را نگاه کنید، یک هیت سینک را چسبیده بر روی سی پی یو می‌بینید.

تصورش را بکنید که قطعات داخل کیس را باید در نوعی روغن شناور کنید. البته یک کیس هم نیاز دارید که نشتی نداشته باشد. بعضی از خوره‌های کامپیوتر ممکن است از این روش استفاده کنند ولی اصلا رایج نیست. این روش در اصل برای خنک کردن اَبَرکامپیوترها به کار می‌رود.
روش‌های عجیب و غریب دیگری هم برای خنک کردن هست. مثلا روش تغییر فاز (Phase Change) که درواقع مثل یک سردخانه برای پی سی است. ولی هم گران‌تر است و هم انرژی زیادی مصرف می کند.
هنگام سرهم کردن سیستم، یک هیت سینک و چند فن و یک خمیر حرارتی بخرید. اگر هم می‌خواهید اوورکلاک کنید، سراغ سیستم خنک کننده‌ی آبی بروید. باور کنید دلیلی ندارد که بیشتر از آن را امتحان کنید.