شنبه 28 تير 1393, 15:54

8 آسیب ناشی از گجت‌ها و نحوه پیشگیری

8 آسیب ناشی از گجت‌ها و نحوه پیشگیری

از زمانی که انسان اولیه آتش را کشف کرد و حتما چند نفری نیز در همان روزهای اولیه تلفات داده است تا به امروز، رابطه‌ی انسان و ابزار خیلی هم آسان و راحت نبوده است. بعضی از گروه‌های خاص اجتماعی نیز همیشه با تکنولوژی مشکل داشته‌اند. مثلا محافظه‌کاران در اروپای قرن 19 میلادی به دروغ یک بیماری به‌نام «صورت دوچرخه‌سوار» جعل کرده بودند تا زنان را که به سمت دوچرخه‌سواری جذب می‌شدند، از این کار منصرف کنند.

ولی متاسفانه استفاده‌ی رزومره از دستگاه‌های الکترونیکی، آسیب‌هایی نیز در پی دارد و بعضی از آن‌ها نیز جدی و دردناک هستند. دکتر تونی کوشر، پروفسور علوم ورزشی و متخصص اندام‌های فوقانی در دانشگاه گرینویچ گفته است: «یک بار حتی مجبور شدیم تاندون‌های پاره‌ی دست یک خانم را عمل کنیم چون برای ارسال ایمیل، بیش از حد از گوشی خود استفاده می‌کرد.» مشخص شده است که بسیاری از گجت‌هایی که اتفاقا خیلی هم دوستشان داریم، اگر نادرست مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند تهدیداتی جدی برای سلامتی ما باشند.

1. بازوی گوریل (Gorilla Arm)

به آن ران لپ تاپی هم می‌گویند ولی اسم اصلی آن Erythema Ab Igne یا EAI است و اگر به مدت طولانی در معرض گرما باشد ایجاد می‌شود. البته برای ایجاد این عارضه، حداقل گرمایی بین 43 تا 47 درجه سلسیوس نیاز است. تا پایان سال 2012 حداقل 15 مورد از این بیماری به علت لپ تاپ گزارش شده است.

پیشگیری
تا جایی که مشخص شده است، این آسیب‌ها به علت انجام کاری به شیوه‌ای غلط و برای مدتی طولانی ایجاد شده است. البته علایم بیماری در مراحل اولیه نیز جدی گرفته نشده است. مثلا علایم اولیه‌ی شانه‌ی آیپدی فقط دردی خفیف است که اکثرا آن را به استرس و کار شدید ربط می‌دهند.
دکتر کوشر می‌گوید: «پس از تثبیت بیماری، علایم اولیه‌ای مثل سوزن سوزن شدن (خواب رفتن) و دردهای سوزشی و دردهای راجعه (که تکرار می‌شوند و قطع می‌شوند و دوباره تکرار می‌شوند) رخ می‌دهند که نشان از آسیب دیدگی بافت و اجزایی مثل اعصاب دارند که به راحتی و سریع بهبود پیدا نمی‌کنند.»
«گردن، شانه، بازو و دست نباید بی‌دلیل درد کنند و اگر دردی بیش از چند روز به طول کشید، حتما باید پیگیری کنید. علایم هشدار دهنده‌ی اولیه شامل ورم، درد در حال استراحت، درد شبانه، سوزش، درد ضربان‌دار در پایین بازو و ضعف و کرختی است»
اگر از این علایم دارید بدانید که بدن‌تان می‌خواهد چیزی به شما بگوید و گوش نکردن به آن یک اشتباه دردناک خواهد بود.