يكشنبه 2 شهريور 1393, 15:20

چگونه کانال وای فای مودم را عوض کنیم تا سرعت بالاتری داشته باشد؟

چگونه کانال وای فای مودم را عوض کنیم تا سرعت بالاتری داشته باشد؟

اگر حس می‌کنید که سرعت ارتباط وای فای مودم‌تان کاهش یافته است یا دچار وقفه‌های زیادی می‌شود، بهتر است کانال وای فای مودم را عوض کنید چون به احتمال زیاد مشکل را برطرف می‌کند و از همه بهتر این‌که فقط چند دقیقه وقت‌تان را می گیرد. در این مطلب به صورت قدم به قدم نحوه‌ی عوض کردن کانال وای فای مودم را آموزش می‌دهیم.

البته به سادگی عوض کردن کانال در تلویزیون نیست ولی همچون تلویزیون، مودم نیز باید کانالی را انتخاب کند تا از آن طریق اطلاعات را به صورت وای فای برای شما بفرستد. ولی مشکل اینجا است که کانال پیش‌فرضی که مودم شما استفاده می‌کند ممکن است با کانال وای فای مودم همسایه‌های شما یکی باشد و این باعث تداخلات بسیاری می‌شود که موجب خواهد شد سرعت وای فای شما بسیار پایین بیاید و صفحات وب‌سایت‌ها دیر لود (load) شوند.
تعویض کانال وای فای مودم و انتخاب کانالی که کمتر ترافیک دارد یا در حال حاضر هیچ شبکه‌ای از آن استفاده نمی‌کند باعث می‌شود که سیگنال وای فای مودم خیلی بهتر شود. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه مشخص کنیم که کدام کانال‌های وای فای مودم ترافیک بیشتری دارند و چگونه کانال مودم را بر روی این کانال خلوت تنظیم کنیم.
قدم اول: می‌توانید از نرم افزارهایی همچون free inSSIDer utility برای ویندوز استفاده کنید تا شبکه‌های وای فای دوروبر را شناسایی کند و مشخص کند آن شبکه‌ها بر روی چه کانالی هستند. در دستگاه‌هایی با سیستم عامل اندروید می‌توان از اپلیکیشن WiFi Analyzer app استفاده کنید. اپلیکیشن‌های بسیاری با این نام وجود دارند ولی ما اپلیکیشن شرکت farproc را توصیه می‌کنیم. البته قبل از شروع حتما باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه به شبکه‌ی وای فای متصل است.
لینک دانلود اپلیکیشن WiFi Analyzer برای اندروید
لینک دانلود نرم افزار insider برای ویندوزبا انجام این چهار قدم توانسته‌اید کانال‌های مختلف وای فای را در دوروبر خودتان شناسایی کنید و پس از شناسایی خلوت‌ترین کانال‌ها، کانال را عوض کرده و از افزایش سرعت وای فای لذت ببرید. ولی همیشه نیز روش‌هایی اینچنینی پاسخ‌گو نخواهد بود و شاید بهتر باشد به فکر خرید یک مودم جدید و سطح بالا باشید.
در این مطلب 5 مودم وایرلس برتر موجود در بازار در سال 2014 را معرفی و اختصارا بررسی کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را بخوانید: « 5 مودم وایرلس برتر سال 2014 »