پنج شنبه 6 شهريور 1393, 00:29

روت کردن دستگاه اندروید: راهنمای دسترسی کامل به تبلت و تلفن هوشمند اندرویدتان

روت کردن دستگاه اندروید: راهنمای دسترسی کامل به تبلت و تلفن هوشمند اندرویدتان

پس بالاخره بعد از شنیدن "روت کردن" از دوستان و آشنایان، تصمیم گرفتید دستگاه اندروید خود را روت کنید؟ اگر تصمیمتان جدی است، راهنمای ما را در این زمینه بخوانید.


اما بهتر است قبل از اینکه به دستورالعمل مرحله به مرحله‌ی روت کردن بروید، این مطلب را بخوبی و تا آخر بخوانید زیرا بهتر است قبل از اینکه بدانید قرار است دقیقاً چه کاری انجام دهید و چه ریسک‌هایی را مد نظر بگیرید، این کار را شروع نکنید.

روت کردن چیست؟
روت کردن دستگاه اندروید در اصل فرآیند تحت کنترل گرفتن سیستم عامل است که از طریق آن شما دسترسی کامل و یا بسیار بالا به سیستم عامل پیدا خواهید کرد. بدلیل یافتن دسترسی عمیق و یا به اصطلاح ریشه‌ای، به این روش، روت(ریشه)  کردن اطلاق می‌شود. روت کردن چیزی شبیه به داشتن برگه‌ی گذر VIP است که از طریق آن محدودیتی برای ورود به مکان‌های مختلف ندارید.
روت کردن یک دستگاه اندروید شباهت‌هایی  به جیل برکینگ در گوشی‌های آی فون دارد.

چرا دستگاه اندروید خود را روت کنیم؟
با وجود اینکه اندروید عملاً یک سیستم عامل باز است، اما باز هم ، در صورتی که دستگاه شما  روت نشده باشد، محدودیت هایی توسط سازنده‌ی گوشی و یا حتی اپراتور شما بر شما تحمیل می‌شوند. پس روت کردن دستگاه اندروید، مزایایی به همراه دارد.

با روت کردن می‌توانید تنظیمات عملکرد سیستم را دستکاری کنید، اپلیکیشن‌هایی را که توسط خود سازنده به شما تحمیل شده‌اند حذف کنید و اپلیکیشن‌های دیگری را جایگزین آنها کنید. یکی دیگر از امکاناتی که خواهید داشت، نصب اپلیکیشن‌هایی‌ست که بدون روت کردن، قادر به نصب آنها نخواهد بود. همان‌طور که گفتیم این کار، چیزی شبیه به جیل برکینگ در آی فون است اما تفاوت‌هایی نیز دارد. در مورد دستگاه‌های اندروید، برای نصب اپلیکیشن‌هایی  با منبع نامعلوم، نیاز به روت کردن ندارید و صرفاً با زدن یک تیک در قسمت تنظیمات، می‌توانید این کار را براحتی انجام دهید.

بعد از روت کردن دستگاه اندرویدتان می‌توانید تغییراتی در سیستم عامل نیز انجام دهید. می‌توانید آنرا با یک ورژن جدید‌تر اندروید، با مدلی شبیه به نکسوس و یا حتی نسخه‌های شخصی سازی شده مانند CyanogenMod جایگزین کنید.

روت کردن چه خطراتی دارد؟
خیلی مهم است که قبل از انجام این کار، از ریسک‌ها و خطرات آن آگاه باشید. در درجه‌ی اول، بهتر است بدانید که با روت کردن، هرگونه گارانتی گوشی را باطل می‌کنید. اما داستان به همینجا ختم نمی‌شود.

ممکن است دستگاه شما بعضی کارایی‌های خود را از دست بدهد و یا در بدترین حالت Brick شود. Brick ( که به معنی آجر است)، حالتی‌ست که در آن گوشی شما عملاً غیر قابل استفاده می‌شود و به اصطلاح تبدیل به یک آجر می‌شود که هیچ کاربردی ندارد.اگر خوش شانس باشید و این مشکل برای شما پیش نیاید، بعد از روت کردن، امنیت دستگاه شما کمی کمتر از قبل خواهد بود.
اگر تصمیم دارید اپلیکیشن‌هایی نصب کنید که تایید شده نیستند، باید اطمینان حاصل کنید که سازنده‌ی آن قابل اعتماد باشد و اینکه این اپلیکیشن یک بدافزار نباشد.

چه کسانی باید روت کنند؟
با توجه به ریسک بالایی که در انجام این کار وجود دارد، تنها زمانی باید این کار را انجام دهید که احساس می کنید تسلط کامل به این پروسه دارید. اما اگر حتی ذره‌ای احساس عدم اطمینان می‌کنید، بهتر است بطور کل سراغ آن نروید.

اگر مشتاق هستید که این کار را یاد بگیرید، شاید بهتر باشد قبل از اینکه سراغ دستگاه اصلی خود بروید، روی یک گوشی ارزان قیمت و قدیمی کمی تمرین کنید. به علاوه می‌توانید از دوستانی که در این زمینه تجربه و اطلاعات دارند کمک بگیرید.

چطور روت کنیم؟
ممکن است روت کردن خیلی پیچیده و ترسناک بنظر برسد اما در اصل بسیار ساده است. ابزارهای قابل دانلود زیادی هستند که عملیات روت کردن را براحتی برای شما انجام می‌دهند.

اما توجه کنید که همه‌ی ابزارها تمامیِ دستگاه‌های اندروید را پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین ابتدا مطمئن شوید که ابزار مورد نظر دستگاه شما را پشتیبانی می‌کند یا نه. بعضی از ابزارهای محبوب در این زمینه عبارتند از: SuperOneClick، Unlock Root، Z4Root و Universal AndRoot.

روت کردن دستگاه‌ها و مدل‌های مختلف تفاوت‌هایی دارند بنابراین بهتر است کمی در مورد مدل دستگاه خود و روت کردن آن مطالعه کنید و بعد تصمیم به انجام این کار بگیرید. ببینید آیا معکوس کردن این پروسه در دستگاه اندروید شما کار ساده‌ای خواهد بود یا نه. اگر با داشتن تمامی این اطلاعات، باز هم مصمم به روت کردن هستید، مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول:
از دستگاه خود بک آپ بگیرید زیرا ممکن است مراحلی درست پیش نروند. به همین خاطر اگر دلتان نمی‌خواهد که فایل‌ها و اطلاعاتی مانند لیست تماس‌های خود را از دست بدهید،  تهیه‌ی بک آپ را فراموش نکنید.

مرحله‌ دوم:
ابزاری را که بعد از تحقیق در مورد عملکرد آن و پشتیبانی دستگاه خود توسط آن، برای روت کردن انتخاب کرده‌اید، دانلود کنید.و از این به بعد خواهید توانست تمامی کارهایی را که قبل از روت کردن، قادر به انجام آنها نبودید، مانند نصب کردن اپلیکیشن های بخصوص و یا حذف اپلیکیشن‌های سیستم، براحتی انجام دهید.